Gotowe komputery stacjonarne do gier to idealna opcja dla tych, którzy chcą zalet takiego komputera, ale nie chcą go składać. Te urządzenia mają szeroki zakres konfiguracji sprzętowych, zaprojektowanych do obsługi wszystkich poziomów wydajności.

Jeśli szykujesz się do zakupu gotowego urządzenia, poniższe informacje ułatwią Ci podjęcie świadomej decyzji. Jeśli wciąż wahasz się między kupnem lub złożeniem komputera, sprawdź nasz poradnik z porównaniem gotowych i samodzielnie złożonych komputerów.

W tym artykule omówimy niektóre z podstawowych kwestii dotyczących wyboru gotowego komputera stacjonarnego, m.in:

Projekt obudowy i estetyka, czyli jak wybrać obudowę, która pasuje do Twojego środowiska growego, preferencji wizualnych i ma potrzebny Ci zestaw funkcji.

Wydajność systemu, czyli przegląd komponentów potrzebnych do grania.

Porty i łączność, czyli dodatkowe funkcje potrzebne do podłączenia urządzeń zewnętrznych i Internetu.

Projekt obudowy

Zdjęcie gotowych komputerów stacjonarnych do gier

Komputery stacjonarne do gier mają różne wymiary i obszerny wybór stylów wizualnych. Wiele z tych różnic jest funkcjonalnych, jak np. kwestie miejsca czy chłodzenia, natomiast inne są czysto estetyczne.

Jeśli nie masz wyjątkowych wymagań co do wielkości, obudowy Mid Tower/ATX są często najlepszym wyborem dla komputera do gier. Są to najbardziej powszechną konfiguracją w gotowych komputerach i mogą obsługiwać wiele elementów, w tym większe karty graficzne lub systemy chłodzenia. Jeśli chcesz pracować nad sprzętem, projekt tych obudów może to ułatwić w przeciwieństwie do bardziej kompaktowych opcji.

Oznacza to, że musisz się zastanowić, gdzie postawić komputer. Obudowy Mini Tower / mikro ATX i komputery o małym formacie obudowy (SFF) mogą być lepszą opcją dla osób z ograniczoną przestrzenią. Chociaż mniejsze rozmiary mogą oznaczać trudniejszą wymianę własnego sprzętu lub bardziej kompaktowych konfiguracji wewnętrznych, kompromis może być wart zachodu, jeśli mniejsza powierzchnia jest preferowana w danej konfiguracji.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie poza rozmiarem obudowy należy również uwzględnić inne kwestie projektowe:

Połączenia na panelu przednim. Upewnij się, że na panelu przednim znajduje się wystarczająco dużo szybko dostępnych portów USB lub audio do podłączenia urządzeń peryferyjnych i urządzeń, które często wymagają odłączenia, takich jak kontrolery, telefony, zestawy słuchawkowe i zewnętrzne pamięci masowe. W przeciwnym razie może być konieczne podłączenie ich z tyłu komputera, dokąd dostęp może być trudniejszy w zależności od konfiguracji.

Połączenia na panelu tylnym. Podobnie, tylny panel powinien mieć wystarczającą liczbę portów dla urządzeń, które są podłączone na stałe, takich jak monitor, połączenie Ethernet, mysz i klawiatura. Pomyśl o urządzeniach, których będziesz używać lub których chcesz używać później i upewnij się, że rozważany komputer je obsługuje.

Możliwość modernizacji w przyszłości Jeśli interesuje Cię majstrowanie przy komputerze, pomyśl o większej obudowie. Chociaż z pewnością możesz pracować na mniejszych systemach, kompaktowe konfiguracje są zazwyczaj bardziej złożone i potencjalnie bardziej wymagające niż standardowa konstrukcja ATX. Jeśli rozważasz przyszłe modernizacje, bardziej przestronna obudowa oznacza również większą elastyczność, jeśli chodzi o większy sprzęt. Nie wszystkie gotowe komputery są jednak zaprojektowane tak, aby można je było otworzyć, dlatego przed przystąpieniem do pracy nad komputerem po raz pierwszy należy zapoznać się z odpowiednimi gwarancjami.

Chłodzenie i przepływ powietrza. Komputery stacjonarne do gier wykorzystują różne metody, aby utrzymać elementy w pomieszczeniu wystarczająco chłodne. Im większy sprzęt, tym ważniejsze staje się chłodzenie. Gotowy komputer będzie prawdopodobnie wyposażony w układ chłodzenia odpowiedni dla komponentów znajdujących się wewnątrz. Oznacza to, że nie powinno to być zbyt dużym problemem, chyba że planujesz późniejszą modernizację. Aby dowiedzieć się więcej na temat chłodzenia systemu, zapoznaj się z niniejszym przewodnikiem o tym, jak ważne jest utrzymywanie niskiej temperatury komputera lub przeczytaj o cieczowych i powietrznych układach chłodzenia procesora.

Wygląd. Komputery stacjonarne do gier często wyposażone są w przezroczyste panele boczne, dzięki którym widać, jak komputer działa w środku. Materiały użyte w tych panelach mają plusy i minusy. Panele z hartowanego szkła łatwiej jest myć i są one bardziej odporne na zarysowanie, a akrylowe są lżejsze i bardziej wytrzymałe.

Estetyka. Opcje kosmetyczne, takie jak sterowane przez użytkownika oświetleniem wnętrza i panelu przedniego, mogą dodać uroku konfiguracji i umożliwić dostosowanie funkcji do własnych upodobań. Różne marki i konfiguracje mają różne style wizualne i choć opcje te są często czysto kosmetyczne i nie mają wpływu na wydajność, to warto je rozważyć.

Treść została opublikowana 26/02/2021